Ново во аптеките на Еурофарм!

Sinuxin® таблети

Sinuxin® таблети е производ наменет за дишните патишта и респираторниот систем. Лабораторијата 3C PHARMA® ги разви таблетите Sinuxin®, ефикасен производ кој благопријатно делува на горните дишни патишта благодарение на ѓумбирот кој го смирува грлото и придонесува за одржување на здрави дишни и бронхијални патишта како и за оптимална имунолошка рамнотежа на дишните патишта, потоа еукалиптусот кој делува на фаринксот и гласните жици и рузмаринот кој го зајакнува имунитетот и придонесува за природна одбрана на организмот.

Ново во аптеките на Еурофарм!

Sedatuxil® сируп

Сирупот Седатуксил, формулиран од растителни екстракти и природни активни состојки, се користи за смирување на сите видови кашлица: сува кашлица, влажна кашлица и придружни иритации.

Лабораторијата 3C PHARMA® разви Sedatuxil® сируп, ексклузивен фито комплекс погоден за целото семејство. Формулиран е со 5 специјално избрани растителни екстракти, меѓу кои каранфилчето кое помага во одржување на здрав респираторен тракт, тегавецот кој смирува во случај на иритација на грлото и фаринксот и белиот слез кој го смирува грлото. Наменет за возрасни и за деца од 3 години.

Ново во аптеките на Еурофарм!

Carboline®

Карболин дигестивен комфор (30 капсули) е индициран во случај на надуеност и гасови во цревата. Нелагодното и мрзливо варење веднаш може да ви го отежне животот. За повеќе да не страдате од овие секојдневни маки (вишок на гастрични или цревни гасови, надуеност, аерофагија, надуеност…), ви нудиме решение кое во иста таблета комбинира 2 природни состојки, растителен јаглен и анасон со своите добро познати својства.

Ново во аптеките на Еурофарм!

Арника лепенки против болка во мускулите и зглобовите

Индивидуални и практични фластери кои содржат природни активни состојки за терапија на болка. Ги ублажуваат болките во мускулите и зглобовите, контрактурите, спортските и други повреди. Тие ја ублажуваат напнатоста, уморните мускули и грчевите од различно ревматско и спортско потекло. Специјалната технологија на лепенките обезбедува 24-часовна акција. БЕЗ БОИ И КОНЗЕРВАТИВИ, НЕ ОСТАВА МАСНИ ТРАГИ

PidocciGO шампон против вошки

Ефикасен шампон за третман на паразити на скалпот

Против ларви и возрасна форма на вошки

PidocciGO е ефикасен производ за лекување на паразитоза на скалпот. Има одлична активност против јајца и нимфи/ возрасни вошки и може да го убие ембрионот содржан во заштитната обвивка на јајцата (гнидите). Благодарение на сурфактантите присутни во формулата, овој шампон е многу нежен и не толку агресивен на скалпот.

Microlife BP B1 Classic апарат за мерење притисок

BP B1 Classic е прецизен апарат за мерење на крвен притисок  со Gentle+ технологија која е одличен избор за мерења на крвниот притисок во домашни услови. Освен тоа, дополнително содржи и опција за откривање на неправилно чукање на срцето (IHB) за рани предупредувања за можни срцеви неправилности како и меморија со податоци и просечен приказ на последните 30 вредности на крвниот притисок и прикажување на средната вредност на сите складирани отчитувања. Оваа напредна технологија ја зголемува удобноста при мерење на крвниот притисок дома, со вообичаената прецизност на Microlife – на тој начин пациентите со хипертензија постојано се чувствуваат добро згрижени.

JAMIESON КОМПЛЕКС ОД ПЕЧУРКИ 60 капсули

Природно го поддржува имунолошкото здравје и ја зголемува енергијата. Иновативниот производ- комплекс од печурки со додаден бел лук. Комбинацијата од внимателно одбрани четири високо ефикасни соеви на печурки (шитаке, чага, реиши и лавовска грива), со својте активни компоненти, ќе овозможат целосна поддршка на имуниот систем.

JAMIESON MUSHROOM COMPLEX ќе ви помогне да ги надминете ефектите од стресот, односно ќе ги поправи сите оштетувања предизвикани од стрес, вклучително и нарушувањето на когнитивните функции. Со редовна употреба на JAMIESON MUSHROOM COMPLEX за само неколку дена, ќе почувствувате зголемено ниво на енергија, и многу поедноставно надминување на секојдневните грижи и проблеми.

Начин на употреба – возрасни: 1 капсула во тек на едно деноноќие. За да избегнете гастроинтестинални тегоби, капсулата земете ја со оброк. Производот е додаток во исхраната. Додатоците во исхраната не се користат како замена за балансирана и разновидна исхрана. Да не се надминува препорачаната доза.

Лифтинг лепенки за контури околу очи

Иновативен производ за смирувачки и лифтинг третман реализиран со технологијата Dermo Science Cryo Effect, специјален хидрогел кој содржи концентрат од активни состојки кои ги тонираат и навлажнуваат областите околу очите. Активните состојки обезбедуваат тројно дејство: Хијалуронската киселина, со три различни молекуларни тежини, создава навлажнувачки филм кој ја одржува еластичноста на кожата; Колагенот, кој има лифтинг ефект, ја одржува кожата цврста и младолика; Витаминот Е, со своите антиоксидантни својства, делува против стареење на кожата. Лепенките се микро-перфорирани, со што не се спречува потењето и размената на температурата на кожата, што го засилува ефектот на крио гелот. Нема потреба од плакнење. Лепенките се практични и лесни за употреба благодарение на нивната анатомска форма.

Лифтинг лепенки за контури околу очи

Иновативен производ за смирувачки и лифтинг третман реализиран со технологијата Dermo Science Cryo Effect, специјален хидрогел кој содржи концентрат од активни состојки кои ги тонираат и навлажнуваат областите околу очите. Активните состојки обезбедуваат тројно дејство: Хијалуронската киселина, со три различни молекуларни тежини, создава навлажнувачки филм кој ја одржува еластичноста на кожата; Колагенот, кој има лифтинг ефект, ја одржува кожата цврста и младолика; Витаминот Е, со своите антиоксидантни својства, делува против стареење на кожата. Лепенките се микро-перфорирани, со што не се спречува потењето и размената на температурата на кожата, што го засилува ефектот на крио гелот. Нема потреба од плакнење. Лепенките се практични и лесни за употреба благодарение на нивната анатомска форма.

СПРЕЈ – ЛОСИОН ПРОТИВ КОМАРЦИ И ИНСЕКТИ БИОЛОШКА ФОРМУЛА

Природна заштита

Содржи микс од есенцијални масла и состојки од биолошко потекло. Сертифициран квалитет. Навлажнувачки лосион за кожа со фини есенцијални масла и растителни екстракти. Неговиот мирис е непријатен за инсектите.

Хидрогел маска со филер и лифтинг ефект VIPER VENOM

Иновативен производ за филер деконгестивен третман, изведен со технологијата DermoScience Cryo Effect, специјален хидрогел кој содржи концентрирани активни принципи кои можат да го вратат тонот и хидратацијата на контурата на лицето и очите. Активните принципи во овој производ имаат повеќекратно дејство – Viper Venom, способен да го спречи создавањето на брчки и да ги намали веќе постоечките, хијалуронската киселина (со три молекуларни тежини) создава навлажнувачки филм кој ја зачувува еластичноста на кожата, колагенот (со својот лифтинг ефект) ја одржува Вашата кожа младолика и компактна, додека витаминот Е (со своето антиоксидантно дејство) го спречува стареењето на кожата. Маската е микро-перфорирана, со што не се спречува потењето и размената на температурата на кожата, што го засилува ефектот на крио гелот. Нема потреба од плакнење. Маската е практична и лесна за употреба бидејќи нејзината анатомска форма се вклопува на секаков тип на лице.

ХИДРОГЕЛ МАСКА ЗА КОНТУРИТЕ ОКОЛУ ОЧИТЕ GLACIAL ALPS WATER

Иновативен производ за деконгестивен третман и третман против стареењето на кожата предизвикано од загадувањето на воздухот наменет за пределот на контурата околу очите. Специјален хидрогел кој содржи концентрат од активни состојки кои нудат повеќекратни придобивки: Водата од Италијанските Алпи обезбедува влажност и свежина, ја оживува кожата и ја подобрува нејзината еластичност; Хијалуронската киселина, со три различни молекуларни тежини, создава навлажнувачки филм кој ја зачувува еластичноста на кожата; Pronalen Bio Protect, комплекс од природни активни состојки кои се спротивставуваат на ефектите од стареењето на кожата предизвикани од загадувањето на воздухот; Витаминот Е е антиоксиданс и го спречува стареењето на кожата.

Маската е микро-перфорирана, со што не се спречува потењето и размената на температурата на кожата, што го засилува ефектот на крио гелот. Нема потреба од плакнење. Маската е практична и лесна за употреба бидејќи нејзината анатомска форма се вклопува на секаков тип на лице.

Ролон за после убод од инсекти

Формула базирана на природни екстракти од цвеќиња и растенија познати по нивното смирувачко дејство, со амонијак. Овој производ веднаш го ублажува чувството на чешање предизвикано од каснување од инсекти. Идеален за комарци, пајаци, муви, мушички, пчели, оси, мравки, медузи. Дерматолошки тестиран. Ја остава кожата мека и свежа.

Алка против комарци и инсекти Hello Kitty and friends

Може да се употребува и во отворени и во затворени простории. Водоотпорна со прилагодлив затворач за зглоб или глужд. Дерматолошки тестирана . Трае повеќе од 240 часа, ослободувајќи пријатен мирис на Citronella и Neem и создавајќи заштитна бариера.

ЛЕПЕНКИ ЗА ПОСЛЕ УБОД ОД ИНСЕКТ

– Инстантно олеснување
– Го ублажуваат чешањето
– Без амонијак и алкохол
– Со природни состојки

Лепенките за после убод од инсект од Brand Italia® со природен екстракт од невен и зантален, го ублажуваат чувството на чешање предизвикано од надворешни агенси, создаваат заштитна бариера, спречуваат триење на кожата и ја штитат погодената област од понатамошна иритација.

HELIOCARE 360° PEDIATRIC LOTION SUNSCREEN SPF 50

Лесен за нанесување, лесна текстура со аригинин кој дава дополнителна влажност на кожата. Висока заштита од UVA, UVB, видлива светлина и инфрацрвени зраци. Збогатен со Fernblock®+ за моќна антиоксидантна, фотоимунопротективна и репарирачка активност. Пакување: туба од 200ml

HELIOCARE 360° PIGMENT SOLUTION FLUID SUNSCREEN SPF 50+

Многу висока фотоимунозаштита која помага во спречување и намалување на темните дамки и хиперпигментацијата. Неговата комбинација на активни супстанции делува синергично на контраст на хиперпигментацијата. Многу висока заштита од сонце со широк спектар кој помага да се намали производството на меланин предизвикано од UVB, UVA, видливата светлина и инфрацрвените зраци. Fernblock® и гликозилазата штитат од ефектите на оксидација и загадување, кои придонесуваат за појава на темни дамки, и со тоа придонесуваат за поправка на акумулираните оштетувања на кожата. Комплексот за осветлување на кожата ниацинамид + елагична киселина помага да се намали интензитетот на темните дамки, па дури и тенот. Свилен, невидлив финиш. Пакување: туба од 50ml

HELIOCARE 360° AGE ACTIVE FLUID SUNSCREEN SPF 50

Висока фотоимунозаштита која помага во спречување и поправка на стареењето предизвикано од изложување на сонце и други стрес фактори од околината. Неговата заштита од сонце со висок широк спектар помага да се спречат видливите знаци на стареење предизвикани од UVB, UVA, видливата светлина и инфрацрвените зраци. Fernblock® и гликозилазата штитат од ефектите на оксидација и загадувањето, кои придонесуваат за предвремено стареење на кожата. Покрај тоа, неговата иновативна козметичка формулација создава заштитна фолија од загадување, а тројниот комплекс против стареење ги намалува брчките и ја промовира цврстината. Течна, брзо апсорбирачка текстура која ја остава кожата мека и мазна. Пакување: туба од 50ml

HELIOCARE 360° GEL SUNSCREEN LIGHT TEXTURE SPF 50+

Многу висока фотоимунозаштита со текстура на гел што лесно се апсорбира на кожата и дава совршен и невидлив финиш. Неговата уникатна комбинација на напредни филтри и ексклузивни состојки обезбедува заштита со широк спектар од UVA, UVB, видлива светлина и инфрацрвени зраци. Збогатен со Fernblock®+ за моќна антиоксидантна активност и активни супстанции кои ги поправаат оштетувањата од сонцето. Погоден за сите типови кожа. Пакување: туба од 50ml

Stopreflu® – НОВО

Stopreflu® е медицинско средство (раствор за перорална употреба), кој ги
комбинира заштитното дејство на гастро-езофагеалната мукоза со смирувачкото
дејство, а кое нуди и олеснување во случај на симптоми поврзани со
гастро-езофагеален рефлукс (ГЕРБ).

Stopreflu® е корисен и за контрола на микросредината на слузницата.
Обединувајќи три исклучително ефикасни компоненти во себе, Stopreflu® е
индициран за адјувантен третман на симптоми поврзани со гастроезофагеален
рефлукс како што се: пироза, епигастрична болка, киселинска регургитација,
иритативна кашлица, дисфонија.

Пакувањето на Stopreflu® содржи 20 кесички за еднократна употреба, од по 10
ml

НОВО во аптеките на Еурфоарм

Microlife компресор небулизатор NEB 210

Компресор небулизатор NEB 210 e систем за аеросолна терапија погоден за домашна употреба.

Апаратот е дизајниран за производство на компримиран воздух – медицински аеросол при третирање на респираторни нарушувања.

Уредот е наменет за употреба со деца постари од 2 години, адолесценти и возрасни пациенти.

Olinorm вагиналети

Olinorm вагиналетите се медицинско средство кое помага во одржување на вагиналното здравје и го олеснува обновувањето на вагиналната флора; Специфичната формула базирана на хијалуронска и млечна киселина помага да се елиминираат симптомите што резултираат со нерамнотежа на хидратација и/или вагинална pH вредност.

Olinorm вагиналетите се употребуваат во превенција и третман на неспецифична сувост на вагината, како и во случај на атрофичен вагинитис. Адјуванс во случај на иритација, печење и чешање на вагината, како и при воспалителни и заразни вагинални заболувања. Olinorm вагиналетите се индицирани кај жени во репродуктивна возраст, во менопауза, како и во перименопауза.

CALCEVOLIT

Додаток во исхрана

со Калиум, Магнезиум и Phyllanthus niruri

Calcevolit е додаток во исхрана базиран на калиум, магнезиум и Phyllanthus niruri корисен во случаи на зголемена потреба и/или намален внес на овие хранливи материи во исхраната. Phyllanthus ја поддржува функционалноста на уринарниот систем.

Calcevolit ги разложува (растворува) постоечките калкулуси (песок и камен во сите органи на уринарниот систем), оневозможува создавање на нови калкулуси, го подобрува елиминирањето на течности преку урината, со што полесно ќе го отстранат песокот, односно распаднатите камчиња, ги олеснува грчевите и болките на мочните патишта.

Calcevolit е наменет за лицата со уролитијаза, за елиминирање на калкулусите од уринарниот тракт, при прекумерно создавање на кристали во уринарниот систем, како и за превенција на повторното создавање на камен, после негово отстранување од уринарниот тракт. Дополнително, Calcevolit го намалува и воспалителниот процес во уринарниот тракт.

Се препорачува да се земаат 2 кесички дневно, 1 наутро и 1 навечер, растворени во чаша вода.

Состав: малтодекстрин; калиум цитрат; магнезиум цитрат; E.S.Phyllanthus tit.15% во танини (Phyllanthus niruri L. – herba); арома; Регулатор на киселост: лимонска киселина; Средство против стврднување: силициум диоксид; Засладувач: сукралоза.

НЕ СОДРЖИ глутен и лактоза.

Декемвриско намаление на производите Twistshake

Одберете го вашиот омилен   Twistshake производ за вашите најмили со намалени цени за 30%.

Посетете ја најблиската Еурофарм аптека и побарајте ги производите на  Twistshake.

Повеќе информации на twistshake.com.mk

ОМЕГА-3 select mini 35 мали меки капсули

помага во намалување на холестеролот и го подобрува здравјето на срцето

Начин на употреба – возрасни:

Земете 1 – 4 меки капсули во текот на едно деноноќие. Да се чува на температура 15 – 25 ˚C, надвор од дофат на деца.

Производот е додаток во исхраната. Додатоците во исхраната не се користат како замена за балансирана и разновидна исхрана.

Да не се надминува препорачаната доза.

НЕ СОДРЖИ скроб, глутен, лактоза, вештачки бои, ароми или конзерванси.

MELATONIN 5 mg 10 сублингвални таблети

JAMIESON MELATONIN 5 mg е во форма на брзо растворувачки сублингвални таблети со вкус на чоколадо и ментол кој Ви помага побрзо да заспиете и го подобрува квалитетот на спиењето.

Формулацијата е создадена исклучиво од природни извори и е фармацевтски тестирана. Производот се произведува со 360 контролни точки и тестови за да се обезбеди негова целосна следливост, безбедност и чистота.

Начин на употреба:

Возрасни:

Земете 1 таблета дневно или пред спиење. При телесна дисхармонија предизвикана од долги летови со авион: се препорачува повремена краткотрајна употреба – земете 1 таблета дневно пред спиење, ноќно време, за време на патување, при крајна дестинација, се до навикнување на новите дневни рутини. Консултирајте се со Вашиот лекар или фармацевт за употреба на производот подолго од 1 месец.

MELATONIN 5 mg

35 сублингвални таблети

 

JAMIESON MELATONIN 5 mg е во форма на брзо растворувачки сублингвални таблети со вкус на чоколадо и ментол кој Ви помага побрзо да заспиете и го подобрува квалитетот на спиењето.

Формулацијата е создадена исклучиво од природни извори и е фармацевтски тестирана. Производот се произведува со 360 контролни точки и тестови за да се обезбеди негова целосна следливост, безбедност и чистота.

Начин на употреба:

Возрасни:

Земете 1 таблета дневно или пред спиење. При телесна дисхармонија предизвикана од долги летови со авион: се препорачува повремена краткотрајна употреба – земете 1 таблета дневно пред спиење, ноќно време, за време на патување, при крајна дестинација, се до навикнување на новите дневни рутини. Консултирајте се со Вашиот лекар или фармацевт за употреба на производот подолго од 1 месец.

JAMIESON VITAMIN B12 250 mcg содржи Витамин Б12 кој:

– придонесува за ослободување на енергија при негово метаболизирање

– придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
– игра улога во процесот на метаболизам на хомоцистеин
– придонесува за нормално психолошко функционирање
– има улога во создавањето на црвените крвни клетки
– игра улога во функционирањето на имунолошкиот систем
– придонесува за намалување на заморот и исцрпеноста

Формулацијата е создадена исклучиво од природни извори и е фармацевтски тестирана. Производот се произведува со 360 контролни точки и тестови за да се обезбеди негова целосна следливост, безбедност и чистота

Начин на употреба – возрасни:

Земете 1 таблета во тек на едно деноноќие, со оброк.

JAMIESON ВИТАМИН Ц СЕРУМ ЗА ОСВЕТЛУВАЊЕ НА КОЖАТА

Помага да се осветли тонот на кожата и да се намалат знаците на стареење со Витамин Ц, Хијалуронска киселина и Алое вера за сите типови на кожа.

МАГНЕЗИУМ ултра силен 100 mg 30 таблети

го поддржува здравјето на коските и финкцијата на мускулите

додаток во исхрана

Начин на употреба – возрасни:

Земете 1 обложена таблета 2 пати дневно. Да се чува на температура 15 – 25 ˚C, надвор од дофат на деца.

Производот е додаток во исхраната. Додатоците во исхраната не се користат како замена за балансирана и разновидна исхрана.

Да не се надминува препорачаната доза.

НЕ СОДРЖИ шеќер, скроб, глутен, лактоза, вештачки ароми или конзерванси.

GlucoTeq

Мерач на гликемија BGM 200

Мерачот Microlife GlucoTeq ја користи најновата технологија за да ви овозможи лесно и удобно тестирање. За мерачот е потребно само 0,5 uL примерок од крв за да го заврши тестирањето за само 5 секунди.

GlucoTeq  Microlife

Тест ленти IB BGM 200 GlucoTeq EN 2020

Тест лентите за гликемија Microlife GlucoTeq се користат со мерачот на гликемија Microlife GlucoTeq. Тие се наменети за само-тестирање од лица со дијабетес во домашни услови и од здравствени работници во клинички услови за следење на концентрациите на гликоза во крвта.

Triple Eight Coffeine Shampoo

Иновативната формула која нуди нов пристап во активниот третман на проблемот со опаѓање на косата, притоа подобрувајќи ја нејзината структура и поттикнувајќи го растот на влакното дури од коренот. Уникатните активни својства на кофеинот продираат длабоко во фоликулите на влакната, го неутрализираат негативното дејство на тестостеронот и го спречуваат губењето на косата. При секојдневна употреба на кофеинскиот шампон се продолжува фазата на раст на влакното, а косата станува поцврста, поздрава и посјајна. Дајте стимулативен поттик на вашата коса со шампонот Triple Eight кофеин. Специјално развиената формула со додаден кератин протеин делува на заштита и зајакнување на косата. Кофеинот го стимулира растот на косата за погуста, ревитализирана коса додека го зајакнува секој прамен. Лесно решение за проретчена и оштетена коса. Содржи кофеин кој го стимулира растот на косата. Помага во зајакнување и заштита на косата. Погоден за сите типови коса. Погоден за секојдневна употреба

Fave di Fuca HydraLax

Fave di Fuca HydraLax (кесички со прашок) го има истиот ефект како и таблетите, со таа разлика што инертниот полимер макрогол, во контакт со вода, набабрува, ја стимулира перисталтиката (движењата на цревата), што резултира со целосно празнење на содржината на столицата. Fave di Fuca HydraLax кесичките се особено наменети за случаите на хроничен запек, кој се јавува при неправилна работа на цревата, резултат на начинот на исхрана, примената на определени лекови, но и кај возрасни луѓе, над 65 години старост. Fave di Fuca HydraLax сирупот може да го употребуваат и деца, над 2 годишна возраст.

Fave di Fuca Classico

Fave di Fuca Classico, таблетите, се додаток во исхраната на природна основа, каде главните активни соединенија потекнуваат од добро познатите лаксативни растенија: сена, каскара и франгула, кои делуваат моќно лаксативно. Fave di Fuca Classico, таблетите се збогатени и со природни екстракти со емолиентно и смирувачко дејство (малва и алтеа), и е соодветна и за најделикатните состојби на цревата. Екстрактите содржани во Fave di Fuca Classico делуваат на ребаланс на физиолошкото празнење на цревата, во случај на повремен запек. Празнењето на цревата настапува за неколку часа, целосно се празнат црева, без појава на грчеви, болки, или други непријатности. Fave di Fuca Classico се употребува по потреба, најдобро навечер, за да празнењето настапи изутрината.

JAMIESON PROBIOTIC BABY

JAMIESON PROBIOTIC BABY капките е течен пробиотик, лесен за употреба, совршен за доенчиња и деца од 1 месец до 3 години. Содржи единствен вид на Бифидобактериум наречен ББ-12®, кој дава одлични резултати кај доенчиња за поддршка на гастроинтестиналното здравје. Капките се без вкус и може да се додадат во млеко, мајчино млеко или адаптирано млеко, или да се нанесат директно на цуцла, лажица или јазикот на вашето бебе.

Формулацијата е создадена исклучиво од природни извори и е фармацевтски тестирана. Производот се произведува со 360 контролни точки и тестови за да се обезбеди негова целосна следливост, безбедност и чистота.

Останати компоненти: сончогледово масло, витамин Е, лимонска киселина, сахароза, малтодекстрин, натриум аскорбат. НЕ-ГМО. НЕ СОДРЖИ сол (NaCl), скроб, глутен, лактоза, вештачки бои, ароми или конзерванси

Наменет за употреба кај доенчиња и деца од 1 месец до 3 години.

JAMIESON VITAMIN D3 1000 IU

– придонесува за правилно функционирање на имунолошкиот систем

– игра улога во процесот на делба на клетките

– придонесува за одржување на здрави коски и заби

– придонесува за одржување на нормална мускулна функција

– придонесува за нормална апсорпција на калциум и фосфор

Формулацијата е создадена исклучиво од природни извори и е фармацевтски тестирана. Производот се произведува со 360 контролни точки и тестови за да се обезбеди негова целосна следливост, безбедност и чистота.

Состав:

1 мека капсула содржи:

Витамин Д3 (холекалциферол)……………………………………………………………..25 mcg/ 1000 IU

Останати компоненти: Желатин (говедски), глицерин, средно-ланчани триглицериди.

НЕ-ГМО. НЕ СОДРЖИ скроб, глутен, лактоза, вештачки бои, ароми или конзерванси.

Начин на употреба:

Возрасни: Земете 1 мека капсула во тек на едно деноноќие.

Пакување:

80 меки капсули

JAMIESON COLD FIGHTER

JAMIESON COLD FIGHTER, благодарение на комбинацијата од компоненти во неговиот состав (ехинацеа, ѓумбир, витамин Ц и цинк) помага во борба против раните знаци на симптоми на настинка и грип.

Формулацијата е создадена исклучиво од природни извори и е фармацевтски тестирана. Производот се произведува со 360 контролни точки и тестови за да се обезбеди негова целосна следливост, безбедност и чистота.

Состав:

1 таблета за џвакање содржи:

Екстракт од ехинацеа (20: 1)..…………………………………………………125 mg

(Echinacea purpurea, herb top) еквивалентно на 2.500 mg сирова билка

Екстракт од ѓумбир (6: 1) (Zingiber officinale, ризом)………………..50 mg

еквивалентно на 300 mg сирова билка

Витамин (Аскорбинска киселина)..……………………………………………90 mg

Цинк (оксид). ……………………………………………………………………………….5 mg

Останати компоненти: Декстроза, манитол, природни вкусови (засилувач, мед лимон, лимон), растителна стеаринска киселина, растителен магнезиум стеарат, куркума, сукралоза, силика, ментол. Содржи млечни состојки. НЕ СОДРЖИ сол (NaCl), глутен, вештачки бои, ароми или конзерванси.

Начин на употреба: (возрасни) земете 1 таблета за џвакање дневно со оброк. Земете ја при појава на првиот знак на настинка или грип и неколку часа пред или после земање други лекови или природни здравствени производи. Консултирајте се со Вашиот лекар за употреба подолго од 2 месеци.

Пакување:

10 таблети за џвакање

HERBELICO®

HERBELICO® e: • 100% природен • На база на етерични (ароматични) масла, добиени од органски произведени растенија • Докажано ефикасен во сузбивањето на симптоматската и несимптоматската инфекција, предизвикана од Helicobacter spp. • Не предизвикува несакани ефекти

Фармацевтската компанија ДАМОР (Farmaceutici DAMOR) е основана во 1943 година, како галенска лаборатија во Неапол, јужна Италија

Денес, фармацевтската компанија ДАМОР е една од најцелосно сертифицираните фабрики за лекови во Италија

• Во 2017 година е развиен и патентиран иновативниот процес на екстракција од семињата на пченицата (Triticum Vulgare). Овој процес претставува основа на технолошкиот развој на компанијата, како и нејзина специјализација во областа на природни био-фармацевтски препарати.

• Фармацевтската компанија ДАМОР целосно го контролира производствениот процес на водениот екстракт од пченицата (Triticum Vulgare Water Extract), од појдовната суровина до финалните производи, со целосно валидирана и сертифицирана LQC опрема.

• Активните состојки од конкретниот воден екстракт од пченица, се добиваат преку глобално стандардизиран и патентиран процес.

На следниов линк повеќе детали и инфорамции за производите

https://eurofarm.com.mk/damor/

TWISTSHAKE

Twistshake конечно и кај нас!

Еурофарм од неодамна е официјален застапник и дистрибутер на Twistshake – светски познат бренд за бебешка опрема.

Целта на Twistshake е да развива продукти кои се едноставни и безбедни за користење, а сепак имаат привлечен дизајн. Целејќи кон функционалност не значи дека треба да се занемари естетиката, па така дизајнерите на Twistshake секогаш бараат начин да ја комбинираат практичноста со дизајн убав на око.Имамаат освоено неколку награди за дизајн и финкционалност, кои претставуваат потврда дека развиваат безбедни, функционални и привлечни продукти.

Twistshake гарантира дека произведува продукти кои се со апсолутно највисок квалитет што го потврдуваат со усогласеноста со сите правни контроли на квалитет, како и преку редовни интерни проверки на квалитет.

За повеќе информации кликнете на https://eurofarm.com.mk/twistshake/

Производите на Twistshake побарајте ги во најблиската Еурофарм аптека.

JAMIESON VITAMIN C 500 mg + D3 500 IU

JAMIESON VITAMIN C 500 mg + D3 500 IU е во облик на таблети за џвакање со природен вкус на морело цреша кои придонесуваат за правилно функционирање на имунолошкиот систем, придонесуваат за намалување на заморот и исцрпеноста, за правилно функционирање на нервниот систем и нормална психолошка функција, за правилно функционирање на крвните садови, за оптимален раст на коскениот колаген, ‘рскавицата и непцата, ги штити клетките од оксидативниот стрес и ја зголемува апсорпцијата на железото, игра улога во процесот на делба на клетките, за одржување на здрави коски и заби, за одржување на нормална мускулна функција. Една таблета содржи 500 мг витамин Ц и 500 интернационални единици витамин Д3. JAMIESON VITAMIN C 500 mg + D3 500 IU, кај деца на возраст од 4 до 8 години, се дава по една таблета дневно, додека кај деца постари од 9 години, адолесценти и возрасни, препорачан дневен внес е 1 до 2 таблети. Пакувањето содржи 75 таблети за џвакање.

Почитувани,

Ви ја претставуваме ICE POWER COLD CREAM- крема за масажа, со ефект на ладење и обезболување на местото на болката или повредата. Наменета е за терапија на болки при вкочанетост во вратот, рамениот предел, половината- односно, при сите состохби на вкочанетост, истегнување, спортски повреди (вклучително и вкочанетост од * промаја*).

Кремата се нанесува со блага масажа, дејството (ефектот на ладење, односно обезболување) настапува за помалку од 5 минути а трае неколку часа. После нанесување, ICE POWER COLD CREAM кремата, не остава маслен филм на кожата, односно за кратко време целосно се ресорбира.

ICE POWER COLD CREAM кремата доаѓа во пакување од 60 грама, со промотивна малопродажна цена од 199 денари.

MK Rasty® клип со цитронела

Практичен клип со миризба на есенцијални масла кои се непријатни за несаканите инсекти. Наменет е и за деца и за возрасни. Неговата употреба е лесна и едноставна. Клипот можете да го поставите на повеќе места по вач избор и онаму каде што ќе ви биде најкорисен. Така на пример можете да го поставите на бебешката количка, на облека, во бебешкото креветче, на кревет, на торба или пак на некој друг избран предмет. Наменет е само за надворешна употреба. Од активни состојки содржи масло од цитронела.

MK PidocchiGO® спреј против вошки

PidocchiGO® е козметички заштитен спреј создаден од комбинација на природни растителни екстракти и есенцијални масла за заштита на косата и скалпот кај возрасни и деца. Тој е збогатен со прополис и хијалуронска киселина. Лесен е за нанесување, безмасен, брзо се суши оставајќи пријатен мирис и создава средина неповолна за опстанок на вошките. Линијата PidocciGO®, дизајнирана од Brand Italia® е идеална за целото семејство и природно штити. Распрскајте на сува коса секое утро, особено за време на периоди на голема наезда. Нанесете рамномерно, не бара испирање или сушење. Обрнете особено внимание на тилот на вратот и зад ушите, откако ќе ја тргнете косата настрана. Не го употребувајте производот доколку сте алергични на било која од составните компоненти. Само за надворешна употреба. Да се чува надвор од дофат на деца.

MICROLIFE MT410

Опис на Aнтимикробниот Бакарен Дигитален Термометар

Овој дигитален антимикробен медицински термометар обезбедува прецизно читање на опсегот на температурата на човечкото тело. Во исто време, ја намалува микробната флора и ја минимизира дисперзијата на заразни микроорганизми, обезбедувајќи голема безбедност за корисникот.

Методи на мерење/ Нормална телесна температура

 

Во устата (орално)/ 35.5 – 37.5 °C

Поставете го термометарот во еден од двата џеба под јазикот, на левата или десната страна од коренот на јазикот. Сензорот за мерење мора да има добар контакт со ткивото. Затворете ја устата и рамномерно дишете низ носот за да се спречи вдишениот / издишениот воздух да влијае на мерењето.

Приближно време на мерење: 10 секунди!

Во анусот (ректално) / 36.6 – 38.0 °C

Ова е најверодостојниот метод за мерење, и е посебно погоден за новороденчиња и мали деца. Внимателно ставете го сензорот за мерење од топломерот 2 до 3 см во аналниот отвор.

Приближно време на мерење: 10 секунди!

Во пазувата (пазувно) / 34.7 – 37.3 °C

За добивање на поверодостојни резултати препорачуваме да ја мерите температурата орално или ректално.

ALPECIN HYBRID

Многу од луѓето се непријатно изненадени, кога купениот шампон против првут, воопшто не е ефикасен против постоечкиот првут. Тоа што е добро против масен првут, не мора да значи дека е добро и против сув првут- клучот на проблемот е во сувата кожа на скалпот на главата.

Сувата кожа на скалпот се карактеризира со црвенило, чешање и појава на ситен првут, односно многу амли љуспести честички, кои лесно отпаѓаат. Вистинското решение за овој проблем е иновативната хибридна технологија од лабораториите на германската фармацевтска компанија Dr. Wolff. Специјално одбраната формулација, ефикасно го отстранува првутот, ја хидрира кожата и го намалува непријатното чешање.

JAMIESON GLUCOSAMINE CHONDROITIN EXTRA STRENGHT

JAMIESON GLUCOSAMINE CHONDROITIN EXTRA STRENGHT 900 mg е производ кој:

 • Ја намалува болката во зглобовите
 • Помага во спречување на оштетувањето на ‘рскавицата

Глукозамин сулфат е биолошка компонента природно присутна во ‘рскавицата и синовијалните течности каде ги формира главните структурни компоненти и игра клучна улога во формирањето и заштитата на ‘рскавицата.

Хондроитин сулфат е еден од главните полисахариди на протеогликаните присутни во сврзното ткиво и во синовијалната течност што ги опкружува зглобовите и помага во регенерирање на ‘рскавицата.

 

JAMIESON GLUCOSAMINE TURMERIC COMPLEX

JAMIESON GLUCOSAMINE TURMERIC COMPLEX е производ кој:

 • Ја намалува болката во зглобовите
 • Помага во спречување на оштетувањето на ‘рскавицата

Глукозамин сулфат е основна градежна компонента на зглобната ‘рскавица и други сврзувачки ткива – коски, лигаменти и тетиви.

Куркумата придонесува за правилно функционирање на имунолошкиот систем, го промовира нормалното функционирање на кардиоваскуларниот систем и циркулацијата на крвта и игра улога во нормалното функционирање на зглобовите и коските.

JAMIESON NEM (NATURAL EGGSHELL MEMBRANE)

Помага за брзо ослободување од болката и вкочанетоста во зглобовите во рок од 7-10 дена*

JAMIESON NEM (NATURAL EGGSHELL MEMBRANE) ja содржи патентираната и докажана состојка NEM®. Истражувања покажале дека земањето на само 500 mg дневно од оваа состојка, значително ја намалува болката и вкочанетоста во зглобовите, што придонесува за нивно подобро здравје.

*Индивидуалните резултати може да варираат.

JAMIESON HERBAL COMPLEX DIURETIC

Задржувањето на течности е чест здравствен проблем кој може лесно да биде предизвикан од повеќе работи, како исхраната, промена на хормоните, па дури и предолгото седење или стоење.

JAMIESON HERBAL COMPLEX DIURETIC е производ формулиран да помогне во намалување на непријатностите предизвикани од задршката на течности, овозможувајќи Ви повторно да се чувствувате како себеси!

 

 

👉 ГОЛЕМА ЗИМСКА АКЦИЈА САМО ВО ЕУРОФАРМ!

Само за Вас, Еурофарм Ви нуди големи попусти на најпопуларните производи на Jamieson и Dr. Wolz.

Побрзајте и не ја пропуштајте оваа шанса!

👉 Повелете во вашата најблиска Еурофарм аптека!

👉  Количините се ограничени

Jamieson Collagen Anti-Wrinkle

Jamieson Hair Skin Nails

Тема: Вкочанетост, повреди и болки во мускули и зглобови

Михаил Минов, магистер фармацевт

Tема: Несоница и прекумерна употреба на седативи

Михаил Минов, магистер фармацевт

Тема: Зошто се разболуваме и како да се заштитиме користејки вистински производи

Михаил Минов, магистер фармацевт

Тема: Портфолио на Jamieson производи и нивната примена и ефикасност

Михаил Минов, магистер фармацевт

 • JAMIESON PRENATAL + DHA 100% COMPLETE MULTIVITAMIN

  ПРЕНАТАЛ + ДХА 100% комплетна мултивитаминска/минерална формула, збогатена со есенцијални омега масни киселини
  Jamieson Prenatal + DHA е уникатен комплекс од витамини, минерали и хранливи материи. Формулацијата е збогатена со омега-3 масни киселини. Употребата на Jamieson Prenatal + DHA се препорачува од 4-тиот месец во бременоста до крајот на периодот на доење (лактацијата). Докозахексаеноична киселина (DHA), исто така, придонесува за нормален визуелен развој на доенчиња (корисен ефект се постигнува со дневна доза од 100 mg DHA). Бебето, DHА ја консумира преку мајчиното млеко. Во овој приод на бременоста, кај трудницата, најчесто недостасуваат фолната киселина, железото и цинкот. Jamieson Prenatal + DHA вклучува повисоки нивоа на овие материи: 1 mg на фолна киселина, која придонесува за развој на ткивото на градите за време на бременоста и го намалува заморот и исцрпеноста за време на бременоста; 27 mg на железо, кое ја спречува анемијата; 20 мг цинк, кој помага во поддршка на имунолошкиот систем, ја стимулира репродуктивната активност, синтезата на ДНК и учествува во одржување на здрави коски, косата, ноктите и кожата на бремени жени. Помошни нутритиенти рибино масло ( од сардела, сардина, скуша), кое обезбедува 150 mg на ДХА и 17,5 mg на ЕПА, неопходни за правилен раст и развој на плодот, но и заштита и правилно функционирање на мајката.
  Jamieson Пренатал + ДХА 100 % мултивитаминскиот комплекс содржи 60 меки капсули, доволни за два (2) месеци терапија.

 • JAMIESON PRENATAL 100 % complete multivitamin

  Jamieson Пренатал 100 % мултивитамински комплет е уникатен комплекс од 33 витамини, минерали и хранливи материи специјално дизајнирани за поддршка на жени кои сакаат да забременат, бремени жени и доилки. Пренатал 100 % мултивитаминскиот комплет содржи повисоки нивоа на овие материи: 1.000 mcg фолна киселина, што придонесува за развој на мајчиното ткиво за време на бременоста, го намалува заморот и исцрпеноста за време на бременоста, а кај плодот спречува дефекти на невралната туба; 27 mg железо кое ја спречува анемијата, и кај мајката, но и кај плодот и 7,5 mg цинк, што помага во поддршката на имунолошкиот систем, промовира репродуктивна активност, синтеза на ДНК и одржува здрави коски, коса, нокти и кожа.
  Jamieson Пренатал 100 % мултивитаминскиот комплекс, пружа целосна поддршка како физиолошка, така и имунолошка, репродуктивна, но и психосоматска кај жените кои сакаат да останат бремени, бремените жени, но и доилките.
  Jamieson Пренатал 100 % мултивитамински комплет содржи 100 мали таблети, доволни за повеќе од три (3) месеци терапија.

 • JAMIESON™ 100% МУЛТИВИТАМИНСКИ КОМПЛЕТ

  Природна, физиолошка, енергетска, имуна и превентивна заштита за секој возрасен човек. 100% или повеќе од Вашите дневни потреби за витамини, минерали и лутеин. Со JAMIESON™ 100% МУЛТИВИТАМИНСКИ КОМПЛЕТ, жвакачки таблети за возрасни овозможете му на организмот природна поддршка во услови на зголемен стрес, период на настинки и грип, но и за правилно, секојдневно функционирање на организмот во целост. JAMIESON™ 100% МУЛТИВИТАМИНСКИ КОМПЛЕТ, жвакачки таблети за возрасни ги содржи сите витамини од Б-комплексот, витамин А, бета-каротен, витамин Ц, Е, К1, Д3, биотин, фолна киселина, а од минералите: калциум, хром, јод железо, магнезиум, фосфор, селен, цинк.

  JAMIESON™ 100% МУЛТИВИТАМИНСКИ КОМПЛЕТ, жвакачки таблети за возрасни содржи и лутеин, кој е одговорен за заштита на очите и за подобрување на видот.

  60 таблети за џвакање, со природна арома на цитрусни овошја. Се употребува само една жвакачка таблета дневно, по оброк. Пакувањето е доволно за два (2) месеци.

 • МЕЛАТОНИН

  МЕЛАТОНИН

  Мелатонин е хормон, кој се излачува од епифизата (жлезда, со ендокрино излачување, голема колку зрно грашок, а сместена во средината на мозокот), а кој е одговорен за спиењето, односно за способноста за лесно заспивање и за квалитетен сон. Мелатонинот, го регулира циркадијалниот ритам на организмот, односно како што почнува да се стемнува, епифизата почнува да излачува повеќе мелатонин (дури и до 10-пати повеќе, споредено со дневната концентрација). Највисока концентрација на мелатонин, е забележана помеѓу 23.00 часот и 03.00 часот наутро. Во присуство на дневна светлина, нивото на мелатонин, значително опаѓа, и човекот се чувствува буден и спремен за активности. Како што старее човекот, така и концентрацијата на мелатонин се намалува, односно на повозрасните луѓе им треба помалку спиење, а скоро редовноимаат проблем да заспијат. JAMIESON™ МЕЛАТОНИН ленти 3 mg со вкус на чоколадо и ментол, е производ формулиран за да помогне во обновувањето на оптималниот режим на спиење и надминување на телесната дисхармонија предизвикана од долги летови со авион. JAMIESON™ МЕЛАТОНИН лентите, за многу брзо време се растворуваат под јазикот и овозможуваат Вашето тело лесно да ги апсорбира активните состојки што овозможува брзо дејство и максимална ефикасност, односно брзо заспивање и квалитетен сон.

 • IRON

  IRON

  На Попај му е потребен свеж спанаќ, но на нашиот Jay доволна му е само една таблета дневно од железото на Jamieson за свежината и силата која му е потребна. Доколку се чуствствувте исцрпено, срцето забрзано Ви чука, рацете Ви се ладни, тоа е еден од многу симптоми за недостиг на железо во крвта. Железото е еден од најпотребните минерали на човековото тело. Една таблета на ден од железото на канадскиот број 1 бренд за додатоци во исхрана, витамини и минерали ќе ги задоволи дневните потреби за внес на железо во оранизмот. Го подобрува имунитетот, помага во производството на хемоглобин и еритроцити, го намалува ризикот од анемија и позитивно влијаен на човековото тело во целост. Побарајте го вистинското железо за крвта во Еурофарм аптеките, но и во сите подобро снабдени аптеки ширум земјата.

 • GINSENG

  Работните обврски се зголемуваат, а со исто темпо растат нервозата и стресот? Сибирскиот женшен во Jamieson пакување ќе стави крај на нервозата, заморот и стресот и на природен и ефикасен начин ќе ја врати свежината која толку многу Ви е потребно. Поволно влијае на нервниот систем, ја отстранува нервозата и заморот и Ви ја враќа концентрацијата, силата, виталноста и свежината. Побарајте го врвниот додаток во исхрана со сибирски женшен во најблиската аптека, а се препорачува една до две табети на ден за видливи ефекти. При поголема консумација од еден месец, консултирајте се со Вашиот лекар или фармацевт.

 • КАЖЕТЕ ЍМ ЗБОГУМ НА НЕСОНИЦАТА И НЕМИРНИОТ СОН!

  Овозможете му на вашиот организам природна поддршка за враќање на здравиот и длабок сон.
  Healthy Sleep таблетите се природен производ кој не создава зависност, помага да се намали времето потребно за заспивање, го зголемува вкупното време на спиење и го подобрува квалитетот на спиењето.
  Доволна е една капсула дневно, 30 до 60 минути пред спиење, три до четири дена во континуитет.

 • ДАЛИ ВЕ МАЧАТ НЕПРИЈАТНИ БОЛКИ ВО ЗГЛОБОВИТЕ?

  Искористете ја нашата Еурофарм акција „ПЛАТИ 1 ЗЕМИ 2“ и обезбедете си ја ефективната ICE POWER ARTHRO CREME навреме!

  Ice Power Arthro Creme е уникатен ладен крем наменет за брзо ублажување на отокот и болката во зглобовите, како и за зголемување на нивната мобилност. Ладниот ефект се базира на масло од ментол и еукалиптус. Исто така, содржи глукозамин, хондроитин и МСМ кои се од исклучителна важност за здравјето на зглобовите.

 • ШИРОК СПЕКТАР НА АКТИВНИ СОСТОЈКИ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ЗДРАВЈЕТО НА НАШИТЕ ДЕЦА

  KinderImmun Dr. Wolz е природен производ кој содржи активен имунокомплекс посебно наменет за деца. Оваа имунолошка комбинација е резултат на истражувањата на Dr. Wolz, фокусирана кон јакнење на имунолошката одбранбена моќ кај децата од претшколска и школска возраст до 14 години. Тимот на Dr. Wolz повеќе од 30 години активно работи на полето на одржување на здравјето со помош на природни состојки со докажан ефект. KinderImmun Dr. Wolz се препорачува при намалена отпорност на организмот на инфекции, при растење и во периоди на зголемен стрес.

 • НАЈДОБРАТА ГРИЖА ЗА НАЈМАЛИТЕ!

  ISOMAR изотоничен бебе спреј за нос ,за секојдневна употреба. Помага во одржувањето на хигиената на носот и намалување на штетното влијание на бројни алергени, вируси, бактерии и сл. Ја навлажнува носната слузокожа, притоа не создавајќи зависност и контраиндикации.
  Се употребува неколку пати во текот на денот.

 • Collagen SM

  Collagen SM содржи хидролизиран колаген од риба, со хијалуронска киселина и витамин Ц. Пакувањето се состои од 500мл раствор кое се дозира по 20мл во тек на едно деноноќие, а се пие директно или растворено во малку вода или сок. Се користи за подобрување на квалитетот на кожата, ноктите и косата. Го подобрува квалитетот на истрошените зглобови и со тоа ја подобрува мобилноста на зглобовите.

 • BRAND ITALIA, NATURAL SPRAY TROPICAL

  Содржи 100% природни компоненти кои го прават спрејот моќен заштитник од комарци и други летечки инсекти во летниот период. Еден од најдобрите репеленти за комарци на пазарот и единствен производ со долготрајна и безбедна заштита, како за возрасни така и за деца. Новата формулација на спрејот вклучува есенцијални масла од Неем и Гераниум кои заедно со другите природни компоненти му даваат пријатен и освежувачки мирис на спрејот. Она што е најважно,посебно за секој родител е дека спрејот НЕ содржи DEET, парабени, алкохол и пестициди. Нашиот спреј е ПРВ ИЗБОР на сите медицински свесни родители кои го земаат секогаш со себе спрејот кога одат на одмор или имаат надворешни активности (кампинг, лов, риболов, планинарење или најобична седенка во дворот). Пред употреба добро да се прочита упатството за употреба или да се консултира Вашиот фармацевт од аптекарскиот супербренд ЕУРОФАРМ!

 • Heliocare - уживајте во сонцето

  Единствената фотопротективна технологија наменета за орална и топикална употреба, Fernblock®, активната компонента на Heliocare® препаратите, е иновативен патент на IFC Cantabria.
  Fernblock® е далеку пред познатите фотопротективни технологии, бидејќи делува на четири начини:

  • Анти-оксидативно
  • Имунолошки
  • На ниво на клеточна Днк
  • Ја подобрува структурата на кожата

  Сите препарати на Heliocare® содржат фитобиолошки филтри
  Екстракт од Polypodium leucotomos- имуномодулатор со фотопротективно и антиоксидативно дејство
  Екстракт од Зелен Чај (Camellia sinensis), потентен антиоксиданс, со анти-туморална активност која овозможува:

  • Имунолошка заштита (зачувување на Лангерхансовите клетки)
  • Антиоксидативна заштита (против фото-индуцираните реактивни видови на кислород)
  • Заштита на структурата на кожата (против соларна еластоза)
 • Algoflogen - Решение за иритации со брз ефект

  Сончевите месеци започнаа, а со нив и престојот во природа ни стана подолг, вклучувајќи го и ’дружењето’ со здодевните инсекти, па оттаму и потребата за поефикасна нега на кожата со што  ќе се спречи или отстрани појавата на сувост и затегнатост на кожата,  лупење, изгореници, црвенило, воспаленија, чешање, фотодерматитис и слични кожни иритации. Кремата АЛГОФЛОГЕН, со брз ефект, нуди решение за сите споменати проблеми. Станува збор за навлажнувачка крема со антиинфламаторно дејство, ефикасна во третманот на дехидратација, разни кожни иритации предизвикани од соларни, термални и хемиски изгореници. Таа е корисна и при инфекции на кожата, егзема, сипаници, убоди од инсекти, после козметички третмани, како и за правилно заздравување на рани на кожата, без да настане лузна…

  Прочитај повеќе